
Logistyka coraz bliżej rezygnacji z papieru
Korzystanie z tradycyjnych dokumentów jest nie tylko czasochłonne i niewygodne, ale też mało bezpieczne oraz nieekologiczne. Kolejne branże starają się wprowadzać politykę Paperless (ang. bez papieru). Omawiamy, jak wygląda sytuacja w sektorze logistycznym!
Dlaczego logistyka powinna zrezygnować z papieru?
W logistyce ogromne znaczenie ma czas – wszystkim stronom zależy na jak najszybszym dostarczeniu towarów. Przechodzenie przez kolejne ogniwa łańcucha dostaw wiąże się z licznymi formalnościami. Realizowanie ich w tradycyjnej formie długo trwa, dlatego pojawiły się liczne rozwiązania umożliwiające digitalizację i automatyzację przygotowywania oraz wymiany dokumentów. Niestety, mimo to nadal wiele z nich powszechnie ma formę papierową, np. listy przewozowe, dokumenty wydania zewnętrznego czy kwity paletowe.
Badania ankietowe GS1 Polska[1] wykazały, że spośród prawie 30 tys. uczestników (producenci, operatorzy logistyczni, sieci handlowe itp.) aż 70% chce wziąć udział w Projekcie Paperless. Póki co w praktyce nie przekłada się to na realne działania.
Projekt Paperless – jak ogranicza się wykorzystanie papieru w logistyce?
Projekt Paperless uruchomiony w połowie 2021 roku bazuje na wystandaryzowanych dokumentach cyfrowych – systemie DESADV, obejmującym szereg elektronicznych komunikatów EDI. W ten sposób można wyeliminować papierową dokumentację, automatyzując i usprawniając przepływ towarów oraz dokumentów.
Dzięki projektowi Paperless:
- proces księgowania i rozliczania jest łatwiejszy oraz trwa krócej,
- proces dostawy rozpoczyna się szybciej,
- producenci i dostawcy mogą szybciej informować klientów o utrudnieniach oraz podejmować odpowiednie kroki,
- producenci i dostawcy mogą lepiej prognozować zamówienia oraz elastycznie zwiększać dostępność produktów,
- zmniejszają się kolejki w dostawach, dzięki czemu da się efektywniej planować rozładunki,
- eliminuje się koszty druku dokumentów,
- zmniejsza się ilość odpadów i negatywny wpływ na środowisko.
Działania w branży logistycznej związane z rezygnacją z papieru umożliwiające optymalizację kosztów oraz procesów są nie tylko opłacalne i wygodne – w dzisiejszych czasach są już koniecznością.
[1] Źródło: https://logistyka.rp.pl/produkty-i-uslugi/art19138821-dostawy-bez-papierowych-dokumentow.